top of page

The Full Story

YOKA SERİSİ

Yoka Serisi hep aynı sıradaki hareketlerin düzenli bir tempoda tekrarlanmasından oluşur. Özel bir nefes tekniğiyle başlar, karın içi organlarının bakımı ile devam eder, kalça eklemi ve sırasıyla hemen hemen bedendeki tüm eklemlerin bakımı ile son bulur.

Yoka Sersini özel kılan konulardan birisi barfiks ve barda yapılan hareketlerdir. Bu hareketler yerçekimine karşı eklem aralıklarının açılmasını ve dolayısıyla eklem sıvısının yenilenmesini sağlar. Özellikle omurga sağlığı üzerinde çok etkilidir.

Hareketler öyle bir tempoda yapılır ki beden ısısı hiç düşmeden korunur.

yk_6.jpg

YOKA SİSTEMİ® MODÜL 01
Güvenle Uygulamayı Öğren

Bu modülde, Yoka Sistemi®'ni uygulamak ve vücudunuzdaki etkisini doğrudan deneyimlemek için temel bilgiler edineceksiniz. Yoka Sistemi® Master Eğitmenleri, size hareketleri kendi başınıza uygulayabilmeniz için gereken sıra, hız ve varyasyonlar konusunda rehberlik edecektir. Tekrarlarla uygulamanın etkisini doğrudan hissedeceksiniz. Bu modülde, Yoka Sistemi®'ni uygulamak ve vücudunuzdaki etkisini doğrudan deneyimlemek için temel bilgiler edineceksiniz. Yoka Sistemi® Uzman Eğitmenleri, size hareketleri kendi başınıza uygulayabilmeniz için gereken sıra, hız ve varyasyonlar konusunda rehberlik edecektir. Tekrarlarla uygulamanın etkisini doğrudan hissedeceksiniz. Program sonunda uzmanlaşacağınız bazı alanlar: - Bedende güç, dayanıklılık ve esneklik oluşturma - Kendi pratiğiniz için etkin uygulama ilkeleri - Yoka® hareketlerinin doğru ve güvenli uygulanması - Hizalamanın temelleri, biyomekanik ve anatomi bilgisi ​ Cevaplanacak sorular: - Yoka® neden bu kadar etkili? - Hangi teknikler kullanılıyor? - Lokomotor sistem üzerinde hangi etkileri var? - Belirli hareketleri yapmanızın en iyi yolu hangisi? - Hangi kaslar ve eklemler üzerinde ne tür etkileri var? - Yoka® Sistemi nasıl doğdu ve Yogi Kazım kimdir? - Nasıl ve ne zaman pratik yapılmalı?

YOKA SİSTEMİ® MODÜL 02
’Bilgini arttır, derinleş ve iyileş’’

Bu modülde, sistem hakkındaki bilginiz kadar pratik hakkındaki bilginizi de geliştirecek, derinleştirecek ve genişleteceksiniz. Sistemin mantığına, daha derine dalıyoruz ve Yoka® serisinin daha karmaşık hareketlerini öğreniyoruz. İlk modülden sonra pratiğinizde rutine ulaştığınız ve daha fazla güç ve anlayış geliştirdiğiniz için, artık dayanıklılık ve hız gerektiren uygulamalara güvenle geçebileceksiniz. Bu modülde, sistem hakkındaki bilginiz kadar pratik hakkındaki bilginizi de geliştirecek, derinleştirecek ve genişleteceksiniz. Sistemin mantığına, daha derine dalıyoruz ve Yoka® serisinin daha karmaşık hareketlerini öğreniyoruz. İlk modülden sonra pratiğinizde rutine ulaştığınız ve daha fazla güç ve anlayış geliştirdiğiniz için, artık dayanıklılık ve hız gerektiren uygulamalara güvenle geçebileceksiniz. Çeşitli durumlarda uygulanacak varyasyonlar üzerinde çalışacağız. Lokomotor sistemin biyomekanik ve fonksiyonel anatomisi hakkında bilgilerinizi derinleştirecek ve en yaygın problemlerle baş etme yollarını inceleyeceğiz. Ayrıca Yoka®'nın kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi üzerindeki etkileri konusunda anlayış geliştireceğiz. Program sonunda uzmanlaşacağınız bazı alanlar: - Güvenli ve daha etkili bir uygulama prensibi ile kendi pratiğinizde derinlemesine ilerlemek - İleri Seviye Yoka Sistemi® hareketlerinin doğru uygulanması - Hizalanma, biyomekanik ve anatomi hakkında derin ve ayrıntılı bilgiler edinilmesi - Yoka Sistemi®'nin eğitici yönleri - Yoka Sistemi®’ndeki varyasyonlar ve Vinyasa Kramaof hareketleri Cevaplanacak sorular: - Tam ve düzenli bir uygulama nasıl ve neden yapılmalı? - Hız ve dayanıklılık nasıl ve neden arttırılmalı? - Yoka®'nın kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisi nedir? - Yoka® solunum sistemini nasıl etkiler?

YOKA SİSTEMİ® MODÜL 03
Eğitmen olun, diğer insanlara sağlıklı kalmayı öğretin

Bu modülde, Yoka Sistemi® 'nin nasıl öğretileceğini öğreneceksiniz. Kendi pratiğinizde geliştiniz ve artık yetkin bir Yoka® Eğitmeni olmak için yeni beceriler kazanmaya ve tüm parçaları bir araya getirmeye hazırsınız. Tüm seriyi etkin ve kolay bir şekilde nasıl öğreteceğinizi adım adım uygulanacak bir yöntemle öğreneceksiniz. Derslerinizi, başlangıçtan ileri seviyeye kadar farklı seviye öğrencilere uyarlamak için, varyasyonlar kullanmayı öğreneceksiniz. Bu modülde, Yoka Sistemi® 'nin nasıl öğretileceğini öğreneceksiniz. Kendi pratiğinizde geliştiniz ve artık yetkin bir Yoka® Eğitmeni olmak için yeni beceriler kazanmaya ve tüm parçaları bir araya getirmeye hazırsınız. Tüm seriyi etkin ve kolay bir şekilde nasıl öğreteceğinizi adım adım uygulanacak bir yöntemle öğreneceksiniz. Derslerinizi, başlangıçtan ileri seviyeye kadar farklı seviye öğrencilere uyarlamak için, varyasyonlar kullanmayı öğreneceksiniz. Ayrıntılı öğretim materyalleri sunacak ve sizi farklı seviyelerde sınıflar oluşturabilmeniz için yönlendireceğiz. Özel bir eğitmen tarafından desteklenerek; komutları, öğrencinin gözlemlenmesini ve duruşlardaki düzeltmeleri öğreneceksiniz. Öğrencinin pratiği doğru uygulaması ve sakatlanmaları önlemek için öğretme becerilerinizi geliştireceksiniz. Size, öğrencilerinizin karşılaşabileceği zorluklarla nasıl başa çıkacağınızı ve Yoka® dersinizi nasıl düzenleyip tanıtacağınızı göstereceğiz. Bu modülün sonunda Yoka® Sistemini öğretmek için bir sertifika alacaksınız. Öğretme becerilerinizi geliştireceksiniz. (Öğrenciyi gözlemleme, olası hataları bulma, hareketlerde düzeltmeler, elle düzeltme teknikleri, doğru hareket teknikleri, uyum vb.) Program sonunda uzmanlaşacağınız bazı alanlar: - Grup dersi nasıl öğretilir? - Farklı seviyelerdeki öğrencilere sistemi öğretmek - yetkin bir eğitmen olmak için becerilerinizi geliştirmek - Yoka® hareketlerini öğretmenin, desteklemenin ve düzeltmenin etkili yollarını öğrenmek - Uygulamanın farklı bireylere uyarlanması - lokomotor, kardiyovasküler ve solunum sistemi fizyolojisini anlamak ve öğrenmek Cevaplanacak sorular: - Sistemi öğretmeye nereden başlamalı? - Yeni başlayanlara ve sporculara nasıl öğretilir? - Öğrencileri motive etme yolları neler ve ilgi nasıl canlı tutulmalı? - Bütünsel beden perspektifinden bakıldığında Yoka® Sisteminin faydaları nelerdir? - Yoka® Sistemi nasıl oluşturulur ve tanıtılır?

YOKA SİSTEMİ® MODÜL 4
Tecrübenizi arttırın

Bu modül, tecrübeli bir uzman tarafından yaptırılan 16 derslik Yoka Serisi'ne uygulayıcı olarak katılım sağlanarak gerçekleşir. Yoka Serisi 16 bölümde detaylıca anlatılır. Her derste sadece 1 bölüm 15 dakika boyunca detaylıca anlatılır ve geri kalan kısım akışta yaptırılır. Böylece 16 dersin sonunda hiç Yoka bilmeyen katılımcılar dahi seriyi detaylıca öğrenmiş olur. Bu modül Yoka Serisi'ni hiç bilmeyenler ve Yoka Serisi'ni öğretmeye başlamak isteyenler için uygundur.

yk_5b.jpg
bottom of page